Marsilya'da Erik Gerets dönemi

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki rakiplerinden olan Marsilya, teknik direktör Albert Emon'un görevine son vererek, Galatasaray'ın eski teknik direktörü Erik GMarsilya'da Erik Gerets dönemierets ile anlaşmaya vardı. Fransız kulübünün resmi web sitesinde de yer alan haberde de Erik Gerets ile anlaşmaya varıldığı doğrulandı.

Kulübün internet sitesinde, ''Takım için yeni bir yol çizmemiz lazım'' diyen Marsilya Kulübü Başkanı Pape Diouf, ''Eric Gerets bunun için aradığımız kişi olabilir'' ifadesini kullandı.  ''Eric Gerets'in Belçika, Hollanda, Almanya ve Türkiye'de kazandığı tecrübe ve kariyeri, kulübümüzün belirlemiş olduğu hedefleri yakalamasında bize yardımcı olacak'' diyen Diouf, takıma uzun yıllar emeği geçen Emon'un görevine son verme kararını çok zor verdiklerini de kaydetti.

Geçen sezon Marsilya'yı Ligue 1'de ikinci yaparak Şampiyonlar Ligi'ne taşımasına rağmen Veledrom sakinlerini bir türlü memnun edemeyen Albert Emon'un takımda kalıp kalmayacağı bu sezon ciddi şekilde sorgulanmaya başlamıştı.

Albert Emon'un Ligue 1'de oynanan 8 maçta alınan 3 yenilgi, 4 beraberlik ve sadece 1 galibiyet alması sonu hazırlarken, Galatasaray teknik direktörü Erik Gerets'in takımın başına getirilmesi Fransız basınında sürpriz şeklinde yorumlandı. Çünkü Marsilya'nın şu anda Auxerre'i çalıştıran Jean Fernandez ile anlaşmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Marsilya'nın yeni teknik patronu Gerets, 28 Kasım'daki Beşiktaş maçında 6 ay önce ayrıldığı İstanbul'u bir kez daha ziyaret edecek.

DÖRT ÜLKEDE BEŞ ŞAMPİYONLUK
 
Futbolculuğu döneminde Belçika milli takımının kaptanlığını yapan ve Standard Liege, Milan, PSV Eindhoven formaları giyen  Erik Gerets, teknik direktörlük kariyerine 1992-1993 sezonunda Club Luik'te başladı.
 
Lierse'i 37 yıl aradan sonra Belçika'da şampiyonluğa taşıyan Gerets, 1997-98 sezonunda Club Brugge'e geçti ve bu takımın başında da şampiyonluk sevinci yaşadı. Belçikalı teknik adam, 1999-2000 sezonunda Hollanda Ligi takımlarından PSV Eindhoven'la anlaştı ve iki yıl üstüste Hollanda'da şampiyonluğa ulaştı.
 
Almanya'da Kaiserslauten ve Wolsfburg'u çalıştırdıktan sonra Galatasaray'ın başına geçen Gerets, sarı-kırmızılı kulübün büyük mali sıkıntılar yaşadığı 2005-2006 sezonunda futbol takımını şampiyon yapmayı başardı.Galatasaray geçtiğimiz sezon Gerets ile istikrarsız bir grafik sergiledi, şampiyonluk yarışındaki rakiplerinin yaşadığı puan kayıplarına rağmen eline geçen fırsatları bir türlü değerlendiremedi.
Galatasaray Belçikalı teknik adam yönetimindeki ilk sezon UEFA'da Tromsö'ye elendi, ikinci sezon Şampiyonlar Ligi grubunu sonuncu bitirdi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !